Skip to content

Marmaris Turizm Resmi Web Sayfasi

                                                     Ana Sayfa Gökova'dan Bozburun'a Gökova Körfezi Kıyılarında

Ana Menü

Hava Durumu


Warning: file_put_contents(modules\mod_sp_weather\cache\mod_sp_weather1.xml) [function.file-put-contents]: failed to open stream: Permission denied in F:\Root\vhosts\marmaristurizm.org\httpdocs\libraries\joomla\filesystem\file.php on line 304
Parçalı Bulutlu

17°C

Parçalı Bulutlu
Nem: %94
Rüzgar: Kuzey yönünden 10 km/s hızında
Cmt
Az Bulutlu
14°C / 23°C
Paz
Az Bulutlu
13°C / 23°C

Online Ziyaretçiler

Şu anda 6 konuk çevrimiçi
Gökova Körfezi Kıyılarında

alt

altGökova Körfezi kıyılarında

Marmaris’te deniz turizmi sadece kentten ibaret değil. Yarımada’nın dört bir tarafında koylar, kumsallar, adacıklar var. Koyların çoğuna hem karadan hem de denizden ulaşılabiliyor. Önce Gökova Körfezi kıyılarında bir geziye çıkalım.

 

altGökova Körfezi
Bodrum-Milas-Marmaris ve Datça kıyılarının bir bölümünü içine alan Gökova Körfezi’nin Türkiye’nin en güzel körfezi olduğu yaygın kabul gören bir değerlendirme. Deniz çamların arasına sokuluyor, çamlar denize doğru ilerliyor. Koylar bazen bir nehri andırarak çamlar arasında dolanıyor. Teknenin halatı kıyıdaki çama bağlanıyor. Marmaris’ten Gökova körfezine çıkış bir çok noktadan olanaklı.

altÇamlık İskelesi
Marmaris-Muğla yolunun 12. kilometresinde sola sapılan yol 6 kilometre sonra Gökova Körfezi kıyılarına çıkar ve Çamlık iskelesine ulaşır. Adından da anlaşıldığı gibi çamı bol bir alan. Sedir Adası’na giden teknelerin durak yeri. İskele meydanında bir büfe ve bir çay bahçesi ve ağaçlıklar arasında bir lokanta var. 3 km ötede, Sedir adasının tam karşısındaki güzel koyun adı Çamlı, onun da ötesindeki Boncuk koyu. Denize girmek, çam ağaçlarının serinliğinde dinlenmek için ideal yerler bunlar. Küçük tesisler de var.

alt

 

 

 

 

 

 

 

 

 

alt

 

Sedir (Kedrai) Adası ve bir Cleopatra efsanesi
Marmaris-Muğla yolunun 12. kilometresinden yine sola, Gökova kıyılarına uzanan yol, 6 km sonra Çamlık İskelesine ulaştırıyor. İskeleden hareket eden teknelerle Sedir Adasına gidilebiliyor.
Körfezdeki Sedir Adası antik Kedrai antik kenti ve ünlü Kleopatra Plajı ile tanınıyor.
altKedrai bir Karia kentiydi, sonra Rodos’a bağlandı.
Kedrai "sedirler" (sedir ağacı) anlamına geliyor. Rodos Karşıyakası'nın en önemli
yerleşimlerinden biri olan Kedrai, surlarla kuşatılmıştı. Kule ve duvarları kıyıda izlenebilen kentin orta kesiminde Dor düzenindeki Apollon tapınağından bugüne ancak temelleri ulaşabilmiş. Agora, çeşitli yapı kalıntıları ve kent nekropolünün yanısıra, adanın doğu kesiminde yüzü kuzeye bakan ve oldukça iyi durumda tiyatrosu var.
Cleopatra ve Antonius
Anadolu sahillerinin birçok yerinde Kleopatra’ya ilişkin efsaneler ve adlandırmalar vardır.
Kraliçe ve sevgilisi Romalı komutan Antonius’un Anadolu kıyılarına geldikleri biliniyor. Ama bu adaya gelip gelmedikleri altmeçhul.
Adanın altın sarısı kumlarına yakıştırılan bir efsane anlatıla gelmiş. Kleopatra ile Antonius'un adada buluşmaları için Mısır'dan gemilerle getirildiği söyleniyor. Aslında bu kumlar, özel biçimde oluşan kalker damlacıklarıdır ve Ege ve Akdeniz'de Sedir dışında sadece Girit Adası'nda görülür. Minik boncuklara benzeyen kumlar ateşe tutulduğunda yanıyor. Buna rağmen, Kleopatra plajının altın sarısı kumu ve mavinin farklı tonlarını bir arada yansıtan denizi ile ziyaretçileri, ilgisini çekmeyi sürdürüyor.

altaltKaracasöğüt: şelale, mağara ve antik yerleşimler...
Marmaris-Muğla yolunun 11. km'sindeki Karacasöğüt yol ayrımından sapıp çamlar arasında uzanan yol izlendiğinde eşsiz Gökova sahillerine ulaşılıyor.
Karacasöğüt limanı, mavi yolculuk teknelerinin vazgeçilmez uğrak yerlerinden biri.
Söğüt şelalesi ve Karacain Mağarası için Karacasöğüt'ten Okluk koyuna giderken.
altşelale 25 m'den dökülüyor. Altında doğal havuzu var. Yaz aylarında suyu çekilen şelale gördüğünüzde sizi şaşırtmasın.
Somalıkaya Düdeni ve Suçıktı Mağarası adlarıyla iki bölümlü mağaranın ve Somalıkaya düdeninin ana giriş noktalarından biri de burada. Mağaranın galerilerinde ancak lastik botla ilerlemek mümkün. 421 Metre uzunluk ve 15.5 metre derinliğe sahip mağaranın 342 m'lik bölümü görülebiliyor ve 2 gölü barındırıyor. Amatör gezginler mağaraya rehber eşliğinde girmeli ve 10 metreden fazla da uzaklaşılmamalı.
Suçıktı Mağarası’nın ise ancak bir km’lik bölümü keşfedilebilmiş, turizme açılmasına yönelik çalışmalar sürüyor.
Karacasöğüt yakınında Euthena antik kenti kalıntıları var. Tepeye yaklaştıkça kent
nekropolü, yukarılarda sur kalıntıları, kaya mezarları ve sarnıçlarla karşılaşılıyor. Tepede ise antik dönem tapınağı kalıntıları var.
Amnistos antik kenti kalıntıları köyün yakınındaki bir burun üzerinde. Kentten bugüne sur kalıntıları, deniz kıyısında eski liman duvarı ulaşmış.

altDiğer koylar ve limanlar
Karacasöğüt’ten çıkıp körfez kıyısı boyunca başka koylara da ulaşmak mümkün. Bu koyları en iyi denizden, mavi tur tekneleriyle gezmeli ama karadan gezinin de keyfi başka.
Ulaşılabilecek koylar Okluk Koyu İngiliz Limanı, Löngöz, Yedi Adalar, Gücük Limanı ve Bördübed koyudur. Bu koylar arasında irili ufaklı başka koylar da var.
Koylarda her zaman taze balık ve deniz ürünleri ile çeşitli otlardan yapılan mezeler sunan basit ama kaliteli sahil lokantaları var. Bördübet koyunda Amazon kamping son durağınız.

alt

alt