Skip to content

Marmaris Turizm Resmi Web Sayfasi

                                                     Ana Sayfa Alternatif Turizm Marmaris Milli Parkı

Ana Menü

Hava Durumu


Warning: file_put_contents(modules\mod_sp_weather\cache\mod_sp_weather1.xml) [function.file-put-contents]: failed to open stream: Permission denied in F:\Root\vhosts\marmaristurizm.org\httpdocs\libraries\joomla\filesystem\file.php on line 304
Parçalı Bulutlu

17°C

Parçalı Bulutlu
Nem: %94
Rüzgar: Kuzey yönünden 10 km/s hızında
Cmt
Az Bulutlu
14°C / 23°C
Paz
Az Bulutlu
13°C / 23°C

Online Ziyaretçiler

Şu anda 5 konuk çevrimiçi
Marmaris Milli Parkı

alt

Marmaris Milli Parkı ve Özel Çevre Koruma Bölgeleri

 Marmaris Milli Parkı: Milli Parkın orman formasyonunu kızılçam (Pinus Brutia) oluşturmakta. Endemik bir tür olan sığla ağacı sahanın belirli bölgelerinde toplanıyor. Vadi içlerinde kızılçam, meşe, çınar, servi ve kızılağaç birlikte güzel bir peyzaj oluşturuyor. Ayrıca pırnal meşesi, kemes meşesi, yabani zeytin, kocayemiş, tesbih, sumak, keçiboynuzu, menengiç, zakkum ve defne gibi ağaçcık formlu Akdeniz bitkileri de Milli Park alanında geniş alana dağılıyorlar.
Yaban Hayatı oldukça zengin. Özellikle Marmaris -Köyceğiz arasında bulunan yaban
keçilerinin yanı sıra ayı, karakulak,tilki, domuz, sincap, gelincik, oklu kirpi, vaşak, sansar, çakal vb. memeli hayvanlara da rastlanıyor. Bölgedeki kuş çeşitliliği de dikkat çekici. Kartal, doğan gibi türlerin yanında göçmen kuşların konakladığı geniş alanlar çeşitliliği artırıyor.

Gökova Özel Çevre Koruma Bölgesi: Girintili çıkıntılı kıyıları ve koylarıyla yat turizmi yönünden de önemli bir potansiyele sahip bu bölge. Akdeniz bitki topluluğu elemanlarını tümünü bir arada görmenin mümkün olduğu bölgede, kzılçam ve günlük ormanları büyük bir değer taşıyor. Kaliteli orman örtüsü ise Gökova Körfezi’nin kuzey kıyısında Kıran dağları yamaçlarında yoğunluk kazanıyor. Azmaklarla beslenen Gökova ve çevre dağlar, zengin florayı barındırıyor. Bu bölge hayvan varlığı açısından da oldukça zengin. Özellikle Gökova Körfezi güney kesiminde yabani hayvan varlığı oldukça fazla.

Doğal bitki örtüsünü zeytin, kızılçam, sandal ağacı, badem gibi Akdeniz bitki türlerinin oluşturduğu bölgede, yöre halkı tarafından ekonomik amaçla doğadan toplanan kekik, adaçayı, defne yaprağı, keçi boynuzu gibi ürünlerin yanı sıra, seralardaki bitkilerin döllenmesinde kullanılan Bambus arıları ve nesli tükenmekte olan Dağ Keçisi (Capra Aegagrus) en önemli biyolojik zenginlik.

Bozburun yarımadası Özel Çevre Koruma Bölgesi: Ulaşım güçlüğü nedeniyle oldukça bakir kalmış bir bölge. Yerleşimlerin dışında kalan alanlar Kültür ve Doğal SİT olarak tanımlanmış. Datça ve Bozburun yerleşmeleri en büyük yerleşimler olarak çevresiyle birlikte geliştirilmiş. Datça ve çevresindeki kentsel sit alanları korunmuş, mimari tarz gözetilerek plan hükümleri buna göre oluşturulmuş.

Anıt ağaçlar

Bölgede tescili yapılmış anıt ağaçlar şöyle: .Marmaris Bayır’da çınar ve servi Ağaçları ile Marmaris Söğüt köyündeki çınar ağacı, Hisarönü köyünde çınar ağacı

Sulak alanlar

Doğal veya yapay, devamlı veya geçici, suları durgun veya akıntılı, acı,tatlı veya tuzlu, denizlerin gel-git hareketlerinin çekilme devresinde 6 metreyi geçmeyen derinlikleri kapsayan bütün sular, bataklık, sazlık ve turbalıklar uluslararası Ramsar Sözleşmesi ile sulak alan olarak tanımlanıyor.

Bölgedeki sulak alanlar: Gökova Bölgesi kıyı ve azmaklar sistemi, Akyaka Beldesi, Akçapınar ve Gökçe Köyleri sınırları içinde. Akbük azmakları sistemi , Akbük Koyunda. Hisarönü azmakları ise Hisarönü’nde.

 

Marmaris’in endemik bitki türleri
Bir yerde bulunan bitkiler listesi Flora, bitkilerin farklılaşma alanları çok özel ve sınırlı ise bu
bitki türleri de Endemik diye adlandırılıyor. Marmaris Milli parkı ve Gökova ve Datça- Bozburun Özel Çevre koruma bölgeleri endemik zenginliği barındırıyor.

Bir çırpıda sayılabilecek türler şöyle:

Onopordum caricum: Adını yörenin eski adından almış bir diken türü. Globularia dumulosa, Cyclamen trochopteranthum (Domuztopalağı), Campanula Fruticulosa (Çan çiçeği), Liquidambar orientalis (Günlük ağacı). Ek olarak, Ada çayı, Sığır Kuyruğu, dikenli papatya, yüksük otu, daha önce sadece Girit Adası’nda endemik olarak bulunduğu sanılan yeni bir endemik hurma türü (Phoenix theoqhrasti) de sayılabilir.